[themecolor]Evlilik Sanattır[/themecolor]

Evlilik sanattır, diyen büyüklerimiz bu sanatın ailemizdeki mutluluğumuzu sürdürebilmemiz ile yakından ilişkili olduğuna değinmek istemişlerdir. Evlilikte başarılı iletişim kurabilmek, mutlu ve sağlıklı bir aile ortamının yerleşmesinde en önemli ve ilk adımdır.

Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır gerçeğinden yola çıkarak, eşimize istek ve beklentilerimizi nasıl ifade ettiğimizin yanı sıra onun istek ve beklentilerini nasıl algıladığımızda çok önemlidir. Karşımızdakini anlayabilme, kendimizi onun yerine koyarak (empati) düşünebilmemiz gerekir.

Karşınızdakinde görmek istediğiniz bütün iyilik, anlayış ve fedakarlık hallerini önce kendimizde gerçekleştirmeye çalışmadıkça hiçbir şey istediğimiz gibi gitmeyecektir.

Aradığınız niteliklerde bir insan bulma gayretinden önce aranılan niteliklere sahip bir insan olmayı başarmamız gerekir.

Henüz evlenmemiş olanlar, kendinizi mutlaka evlilik öncesi beceri ve bilgilerle donatmalısınız. Nasıl bir eş istediğiniz kadar nasıl bir eş olacağınızın gerçekçi tespitlerini yapabilmeniz, gerekirse uzman desteği almanız gerekir. Çünkü insanların sizi nasıl algıladıkları (algılanan imajınız) ile nasıl algılanmanızı istediğiniz (istenilen imaj) arasında fark varsa ilişkinizde problem yaşamanız kaçınılmazdır. ‘Ben mi anlatamıyorum, sen mi anlamıyorsun’ düşüncesi bunun en belirgin belirtisidir. Ayrıca ‘ ne yapsam olmuyor, insanlar beni yanlış anlıyor, hiçbir ilişkim sağlıklı yürümüyor’ diye düşünüyorsanız yukarıda bahsedilen imaj problemini yaşıyorsunuz demektir.

Evlenmiş ve bu yolda epeyce ilerlemiş olanlar, sizi rahatsız eden ve yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, evlilikle ilgili becerilerinizi kontrol etmeye başlamanın tam sırası. Hatayı karşı tarafta arama yanılgısına düşüp işleri iyice zorlaştırmayın. İşe başlayacağınız nokta eşinizi düzeltmek değil, öncelikle kendinizi düzeltmektir. Problemler tek taraflı olarak gelişmese bile siz önce kendi üstünüze düşeni yaparak vicdanen de rahatlamış olacaksınız.

Her evlilikte dönem dönem iletişim problemleri yaşanabilir. Önemli olan, problemleri küçük iken çözebilmenin yollarını bilmektir. Çözülemeyen iletişim problemleri çiftleri ileride psikolojik destek almaya itebilir. Bu aşamaya gelmeden iletişim problemlerinize müdahale etmek, evlilik kurumuna gösterdiğiniz saygının göstergesi olup, huzurlu birlikteliğin yaşanmasını sağlar.

Nişanlılık döneminde buluşma öncesi saçlar yaptırılır, makyaj, özenli giyim içinde olan genç kız, iki dirhem bir çekirdek misali, traşlı, bakımlı, temiz görünümlü erkekle buluşur. Gelecek üzerine hayaller kurulur. Her zorluk birlikte aşılacaktır. Konuşmalarda kelimeler dikkatli seçilir. Hediyeler, nişan sepetleri alınır, verilir. Bu arada çoğu zaman bütçeler zorlanır. Evlilik böyle mi? Evlilik süresince doğallık bu mu olacaktır? Çiftler birbirinin öz imajlarını evlendikten sonra görecek ve kabullenmek istemeyecektir. Nişanlılık dönemindeki kibar, ilgili, sevgi sözcükleri dolu erkek gitmiş, yerine gaz çıkaran, horlayan, evdeyken yatak kıyafetleri ile veya atletle dolaşan adam gelmiştir. O bakımlı genç kız, sabahları dağınık saçlarla ortalıkta dolaşmakta, makyajını, süsünü yapmamakta, bütün gün pasaklılık tercihine girmektedir. Çiftler nişanlılık döneminde birbirlerine öz imajlarından çok uzak yaklaşımda oldukça, evlilikleri problem yaşamaya mahkum olmaktadır. Mevlana’nın ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün sözü en çok evlenme kararı alanlara uygundur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment